Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol
  1. Tum uyelerimizin dikkatine. Site adresi :http://www.esfvape.com/

Elektronik Sigara ve toksik metallerle ilgili yeni bir bilimsel çalışma (Şubat 2018)

'Çeviri Talepleri' forumunda Labirent tarafından 28 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

Elektronik Sigara ve toksik metallerle ilgili yeni bir bilimsel çalışma (Şubat 2018) 5 5 1votes
5/5, 1 oy

1. Konu
  2. Yorumlar (1)
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. Labirent

Labirent
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,653
    Ratings:
    +4,141 / 18
    Kullandiginiz Cihaz:
    Çeşitli RDAlar
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    28.04.2016
    Az önce Twitter'a göz gezdirirken Forbes'te yakaladığım bir haberi paylaşmak istedim yatmadan. Zira uzun zamandır forumda göremiyoruz bu tip paylaşımları. "Hangisi en iyisi", "onu mu alayım bunu mu", "benimki seninkini döver", "en güzel likit" gibi malum konulardan pek fırsat kalmıyor sanırım...

Çalışma Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health (... Halk Sağlığı Üniversitesi) tarafından yapılmış. Makale 19 Ocak 2018'de kabul edilmiş ve 21 Şubat 2018 tarihinde "Environmental Health Perspectives" dergisinde yayınlanmış.

Tamamını çeviremeyeceğim ama sabahın bu saatinde (03:55) kısaca özetlemeye çalışacağım. (Edit: tamamlayıp gönder butonuna bastığımda saat 04:30 olmuştu :) )

Metod:
    Çalışma için 56 aktif elektronik sigara kullanıcısı çağırılmış. Gönüllülerden günlük kullandıkları cihazları ve likitlerini (ayrıca) getirmeleri istenmiş. Önce gönüllülerle kullandıkları cihaz/marka, kullandıkları voltaj (yaklaşık volta göre hesaplanmıştır diyor yani voltaj ve volt sanırım bildiğimizin aksine farklı kavramlar), coil (tel) tipi (yine burda kanthal, diğer kombinasyon ve bilinmeyen olarak 3 kategoriye ayırmışlar), coil değiştirme sıklığı (ayda 2 kez veya daha az ve ayda 2 kezden fazla değiştirenler olarak kategorize etmişler) gibi sorularla anket yapılarak bizzat kendilerinden bilgi toplanmış.

Çalışma için 3 ayrı örnekleme kullanılmış; direkt likit şişesinden alınan örnek (dispanser), çıkan buharın yoğunlaştırılmasıyla alınan örnek (bizim driptiplerde biriken damlacıklar gibi bir yöntemle) ve direkt tankın içinden alınan örnek. Girişte bahsetmeyi unutmuşum, tanklı sistemler üzerinde yapılmış çalışma.

Alınan bu örneklerin toksik metal analizleri yapılmış. O kısım çok detaylı ne anlamaya ne çevirmeye gücüm yetmez :)

Sonuç:
    Kısaca büyükten küçüğe tespit edilen toksik metal miktarları;

Direkt tankın içindeki likitten alınan örnek > Aeresol (yani buharın yoğunlaştırıldığı örnek) > Likit şişelerinden alınan örnek (metal ile temas etmemiş likit).

("In this assessment of metal concentrations in samples collected from tank-style devices of daily e-cigarette users in Maryland, we found that, for most metals, concentrations were markedly higher in samples collected from the tank and the aerosol compared with those collected from the refilling dispenser.")

...
    Tankın içerisinden alınan likit örnekte, likit şişesinden alınan örnektekine göre 35 kat daha fazla bahsi geçen toksik metallerden tespit edildiğinden bahsediyor. Yine aynı şekilde yoğunlaşmış buhardan alınan örnekte de likit şişesinden alınan örnektekine göre 25 kat daha fazla tespit edildiğini söylüyor.
    ...

(Tespit edilen toksik metallerin listesi ve miktarları makale içerisindeki tablolarda belirtilmiş.)

Bu miktarların normal sigaraya göre çok daha az miktarda olmasına karşın pek hafife alınamayacak değerlerde olduğunu belirtiyorlar. Bazı metallerin (Pb) özellikle çocuklarda ve yaşlılarda nörotoksik etkisinin olduğundan bahsediyorlar. Yine bulunan bazı toksik metallerin kanserojen olduğundan, bazılarının kardiyovasküler sorunlarla ilişkisinin olduğundan ve bazılarının da böbrek rahatsızlıklarına neden olduğunun bilindiğinden söz ediyorlar.

("The metals detected in e-cigarettes have been associated with multiple adverse health effects under chronic conditions of exposure. Pb is a major neurotoxicant both for children and aging populations and is also associated with increased risk of cardiovascular disease and kidney disease, diseases that are a major motivation for smokers to quit.")

Bu saatte şimdilik bu kadar... Sürç-i lisan ettiysem affola :) Yanlışlar varsa yarın düzeltmeye çalışırım ;)

Haberin linki: https://www.forbes.com/sites/robert...etals-found-in-e-cigarette-vapor-study-finds/

Makalenin linki: https://ehp.niehs.nih.gov/ehp2175/

Saygılar...

#1 Labirent, 28 Şubat 2018
    Son düzenleme: 28 Şubat 2018
    • Faydalı Faydalı x 46
    • Beğendim Beğendim x 7
    • Galip Galip x 3
  2. Mr. Ocean

Mr. Ocean
    Expand Collapse
    E-Sigara Profesör
    ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    5,715
    Ratings:
    +13,506 / 23
    http://www.esigaram.us/konu/e-sigara-hakkinda-yapilan-bilimsel-arastirmalar.17417/page-2 linkinde bu konuyu bir miktar konuşmuştuk. Çeviri ve değerlendirme için teşekkürler. Bende diğer konudaki mesajımı şuraya koyayım, belki birisi daha okur.

• Faydalı Faydalı x 10
    • Beğendim Beğendim x 2
    • Galip Galip x 2
  3. Labirent

Labirent
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,653
    Ratings:
    +4,141 / 18
    Kullandiginiz Cihaz:
    Çeşitli RDAlar
    28.04.2016
    Kaçırmışım o konuyu ve mesajı :) Böyle konular maalesef anasayfada pek uzun süre kalmıyor...

Mesajınızdaki "Çevirmenin yorumu" bölümünün özellikle son paragrafına kesinlikle katılıyorum. Çalışma örnekleme ve metodlar konusunda her ne kadar zayıf olsa da pek sürpriz sonuçlar çıkmamış aslında. Genel olarak sigaradan daha az zararlı olduğunu biliyoruz ve bununla teselli bularak buhara devam ediyoruz. Geçenlerde "çocukların yanında buharlıyor musunuz" gibi bi konu dikkatimi çekmişti forumda. Az da olsa çocuklar ve hiç sigara içmeyenler için zararlı olduğu bir gerçek. Toplu ortamlarda ve çocukların olduğu ortamlarda biraz daha dikkatli ve bilinçli kullanırız diye hatırlatma olsun istedim ;) Ayrıca sadece çevremizdekiler için değil kendi sağlığımız için de sınırları zorlamamamız ve asıl amacını unutmamız gerektiğini düşünüyorum.

Saygılar...

Edit: Sizin o konudaki mesajınızın yanında benimki çeviri sayılmaz :) Sadece kendi çapımda bu saatte okuyup anladıklarımı özetlemeye çalıştım.

#3 Labirent, 28 Şubat 2018
    Son düzenleme: 28 Şubat 2018
    • Samimi Samimi x 2
    • Beğendim Beğendim x 1
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1
    • Faydalı Faydalı x 1
  4. ShiftDel

ShiftDel
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    151
    Ratings:
    +542 / 15
    Kullandiginiz Cihaz:
    Revenger+Pico
    Güzel bir çalışmaya imza atmışlar ve bu tarz çalışmaların çok daha fazla yapılması lazım. Fakat 56 e-sigara kullanıcısı nedir. Nasıl yapılacağını bilsek biz daha fazla kişiyle yapardık bu çalışmayı. Şuan desem ki türk bilim adamlarıyla bağımsız bir çalışma yapacağız e-sigaranın zararlarındaki etkenlere bakacağız diye. Bırakın forumu sokaktan 200 tane adam çeviririm gönüllü olarak katılacak. Cidden çok zayıf kalmış 56 ama olsun ellerine sağlık yapanların ve tabii ki sizin de ellerinize sağlık.

5. Labirent

Labirent
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,653
    Ratings:
    +4,141 / 18
    Kullandiginiz Cihaz:
    Çeşitli RDAlar
    28.04.2016
    Akademisyen değilim o yüzden bilimsel metodoloji ile ilgili fazla yorum yapamam ancak çalışma zayıf da olsa yapılan bu tip çalışmalarla ilgili makalelerin yayınlanması bizim Prof'ların gazete röportajlarından çok daha kıymetlidir benim için. Bilimsel olarak yeni birşey sunmasa da "günde 20ml likit tüketiyorum", "günde 500 puff çekiyorum", "5 voltun altında keyif alamıyorum" gibi mesajlar görünce üzülüyorum. Bir illetten kurtulmaya çalışırken keyif de alalım tabii ki ama keyif alacağız diye sınırları da zorlamamak gerektiğine dair bir hatırlatma olması açısından faydalı görüyorum.

Edit: Artık uzun ve devrik cümleler kurmaya başladım. Düzelt düzelt başa çıkamıyorum :D Ben artık uyuyayım bari ;)

• Beğendim Beğendim x 6
  6. sarı serum

sarı serum
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    2,394
    Ratings:
    +4,187 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    Penodat+ne olursa
    12.12.2017
    @Labirent @El_Kapitan ellerinize, emeğinize sağlık. İnşallah bu çalışma başkalarına yön verir ve daha kapsamlı çalışmalar yapılır.
    Peki benim gibi günlük tel ve pamuk değiştiren pimpirikliler ne yapabilir. Daha düşük watt, daha soğuk buhar kendimize daha az zarar vermemize neden olur mu? Mesela kendimden ornek verirsem 1-1.2 ohm civarı ve 9 watt ile buharlıyorum. Makalede bahsedilen metal konsantrasyonlarını azaltma şansım olur mu? Malzeme mühendisi veya makine mühendisi buhardaslarin önerileri nelerdir bu konuda? Şimdiden teşekkürler.

• Beğendim Beğendim x 1
  7. Ashes and Snow

Ashes and Snow
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    92
    Ratings:
    +375 / 24
    Kullandiginiz Cihaz:
    Provari Mini Eg
    31.12.2012
    bence herkes bir an önce mtl içime geçmeli, kendini alıştırmalı, dl içimde mtl ye göre her seferinde atomizerine bağlı olarak belki 5 kat belki 10 kat metal içerikli buharı ciğerinize çekiyorsunuz , daha az likit tüketimi, daha düşük yüzey alanlı coil ve metal salınımı adına mtl tavsiye ederim.

• Beğendim Beğendim x 2
  8. u555

u555
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    50
    Ratings:
    +74 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    five pawns isitick power
    01.06.2017
    Arsenik ve kurşuna rastlanan likitler ?
    Bu kısmı biraz korkutucu..

9. Mr. Ocean

Mr. Ocean
    Expand Collapse
    E-Sigara Profesör
    ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    5,715
    Ratings:
    +13,506 / 23
    @Labirent hocam rica ederim. Okuduğum karışık araştırmaları okuyucu için anlaşılabilir ve okunur şekilde özetlemek bana keyif veriyor. Özellikle insanlar okuyup yorum yaptıklarında :)

Müthiş bir noktaya değinmişsiniz! Konu araştırmanın yapıldığı üniversite, tıbbi araştırmalar konusunda ABD'nin bir numarası olarak gösteriliyor. Peki madem öyle, bu kadar kontrolsüz ve akademik değeri olmayacak bir araştırma nasıl oluyor da yapılabiliyor ve yayınlanabiliyor? Bu prestijli okulun ismi kullanılarak ve yayımlandığı tarihte neredeyse tüm basın kuruluşlarında "e-sigarada toksik metaller bulundu" başlığı ile anında nasıl servis ediliyor? Kim finanse ediyor bunları, neden?

Hiç abartmadan şöyle bir iddiada bulunayım. Bu işe ayırabilecek 10.000 dolarım olsa, dünya literatüründe şu ana kadar e-sigara ile yapılmış tüm araştırmalardan çok daha iyi ve akademik değeri olan bir araştırma yapabilirim ve bunu çok daha iyi şekilde raporlayabilirim. Bu belirttiğim bütçe ve tek başıma ortaya attığım iddia aslında komik fakat üzücü. Ortalama bir üniveristedeki ortalama bilim insanları çok daha fazla kaynağa ve imkana sahip olmasına rağmen neden yapılmıyor böyle araştırmalar?

Pimpirikli bir mühendis olarak kendi bulgularıma dayanan, subjektif bir listeyi yazmayı planlıyorum. Selamlar.

• Beğendim Beğendim x 3
    • Samimi Samimi x 1
  10. sarı serum

sarı serum
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    2,394
    Ratings:
    +4,187 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    Penodat+ne olursa
    12.12.2017
    Teşekkürler hocam, merakla bekliyorum :)

11. Vapoman

Vapoman
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    551
    Ratings:
    +1,006 / 10
    Kullandiginiz Cihaz:
    Revenger+Berserker+tfv8CB
    10.08.2017
    Isınmış metali likitle kaynatıp çekiyoruz abi zaten gaz salınımı olmaması imkansız bence. Antioksidan yiyeceklerden tüketmek lazım. Üzüm çekirdeğinde bol bol var.

• Beğendim Beğendim x 1
  12. VaperCat

VaperCat
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    344
    Ratings:
    +524 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    Spica Pro, Major V2
    01.01.2047
    Araştırma tarafsız ve gerçekçi olabilir belki..ama okulun kurucuları nedense makaleye şüpheyle bakmama yetti.(Founded 1916 by William H. Welch and John D. Rockefeller)Daha doğrusu neye inanıp neye inanmayacağıma şaşırdım artık.Kafam çokça karıştı.Az zararlı çok zararlı yok şöyle yok böyle.Uzun süreli araştırmalar anlamında ilk kobaylarız bunu kabul edelim.E-sigara lehine araştırmaların daha çok İngiltere'de yapılması,beğenerek izlediğimiz BBC belgeselinde beyaz önlüklü adamların British American Tobacco(Kent,Pall Mall,Viceroy,tekel ürünleri v.b) gibi dev tütün şirketi çalışanları olmaları ve bu adamların tütün üreticisi olmasına rağmen e-cig e sıcak bakmaları falan.Cidden kafam karışık.:cautious.:

13. skunk2

skunk2
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    35
    Ratings:
    +88 / 4
    Kullandiginiz Cihaz:
    smok alien serpent mini
    Cik isin icinden cikabilirsen

14. Labirent

Labirent
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,653
    Ratings:
    +4,141 / 18
    Kullandiginiz Cihaz:
    Çeşitli RDAlar
    28.04.2016
    Yanlış anlamayın ama aynı araştırmanın sonucu tertemiz çıksaydı yine aynı şekilde yapılan çalışmayı yetersiz ve zayıf bulacak mıydık? Sadece merakımdan soruyorum :) Olumsuz sonuçlar çıktığında "tel neymiş, likit neymiş, kaç dereceymiş" gibi sorguluyoruz ama mesela bi an için araştırma sonucunun tertemiz ve tamamen zararsız çıktığını varsayalım. Yine aynı şekilde sorgulayacak mıydık? (Ya da temiz çıkan sonuçları sorguladık mı şimdiye kadar?)

Sadece objektif olmak adına aklımdan geçenleri yazıyorum, yanlış anlaşılmak istemem. :)

Hatta ara sıra düşünürüm kendi kendime; bir gün sağlam bir araştırma sonucuna göre gerçekten "en az" sigara kadar zararlı olduğu ortaya çıksa naparız? O an bir puf bile çekmeden elimizden bırakır mıyız, bırakabilir miyiz? Yoksa yıllarca zararlarını bildiğimiz halde bırakmak istemediğimiz ateşli sigara gibi mi olur durum? "Ama seviyorum yaaa", "ben zaten günde 3 puf çekiyorum" veya "istesem bırakırım"a mı döner durum? Biyolojik olarak değil belki ama psikolojik olarak ne kadar bağımlıyız? Daha fazla aroma, daha fazla buhar, daha fazla keyif çılgınlığı nereye kadar gidecek?

Kendimi sorguluyorum; geçen sene toptank mini fazla fazla yeterken şimdi Goon mu Peerless mı sorusunun peşindeyim? Bunun bir sonu var mı gerçekten? Sigarayı bırakamadığım gibi yarın %100 zararlı olduğu ortaya çıksa bunu da bırakamayacak mıyım acaba? Eğer cevap "tekrar ateşliye dönerim" olacaksa demek ki elektronik sigara ateşliyi bıraktırmıyor sadece ikame ediyor, oyalıyor... Eh o kadarını sakız, soda, çekirdek üçlüsüyle de yapmıştım zamanında. 2 sene kadar hiç içmemiştim, bırakmıştım ateşliyi bu sayede. Elektronik sigara ile henüz 2 seneyi göremedim. Bakalım 2 seneden sonra gerçekten bırakmış olacak mıyım ateşli sigarayı...

• Katılıyorum Katılıyorum x 4
    • Galip Galip x 3
    • Beğendim Beğendim x 2
  15. Zopatudekfuy v2

Zopatudekfuy v2
    Expand Collapse
    A.k.a Zopatüdekfuy & Çöpçü
    ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    2,559
    Ratings:
    +6,763 / 153
    En azından ciddi ciddi veri elde etmeye çalışan birilerinin olduğunu görmek güzel. Ancak gözden kaçırılmamalıdır ki, tanklarda tek metal parça bobin değildir. Atomizerler ve atomizerlerin yapımında kullanılan maddeler de hiç şüphesiz etkendir. Umarım bir sonraki çalışmalarda paraya kıyıp bunları da göz önünde bulundururlar.

Bir de hiç bahsedilmemiş, likit tankın içinde beklediği için mi toksik maddelere maruz kalıyor? Yani atıyorum bir rda kullanıcısının likiti tankta 5dakikadan fazla beklemez. Bu durumda rta kullanıcısından daha az toksine maruz kaldığı söylenebilir mi?

Sonuçlar bize zaten bildiğimiz şeyi resmetmekten öteye gidemiyor bence. Evet elektronik sigara zararlıdır, kimse şifa olsun diye içmiyor zaten.

• Katılıyorum Katılıyorum x 3
  16. Yavuzoz

Yavuzoz
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    434
    Ratings:
    +930 / 36
    Kullandiginiz Cihaz:
    Sbody Macro DNA75
    01.11.2017
    Güvenilirliği tartışılır da olsa bu araştırmanın benim kafamda yarattığı 2 soru var.
    Birincisi; en masum zannettiğimiz kanthal en zararlı tel olabilir mi?
    Ikinci soru; sık tel ve pamuk değiştirmek, yaygın kanının aksine daha mı zararlı?
    Diğer sonuçlar ise aşağı yukarı tahmin ettiğimiz şeyler. Deneklerin turunu bilmediği bobinler dediği şeyin hazır coiller, içinde arsenik gibi maddeler çıkan likitlerin de hazır likitler olduğunu tahmin ediyorum.

• Katılıyorum Katılıyorum x 2
  17. Yavuzoz

Yavuzoz
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    434
    Ratings:
    +930 / 36
    Kullandiginiz Cihaz:
    Sbody Macro DNA75
    01.11.2017
    Aynı şeyi ekleyecektim unuttum. Evet metal toksiklerin tek kaynağı bobinler değil. Atomizerlerin metal kalitesi de bobin kadar önemli olmalı.

18. grafakir

grafakir
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    431
    Ratings:
    +1,154 / 29
    Kullandiginiz Cihaz:
    Kilo 1K
    07-07-2017
  19. Kadirturhan

Kadirturhan
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    2,180
    Ratings:
    +5,352 / 10
    Kullandiginiz Cihaz:
    tesla wye 85 penodat
    01.12.2016
    . Rockefeller soy ismi dünyanın en zengin ilk 3 ailesinden birinin adı.forbes en zenginler arasında filan gözúkmezler internet de haklarında bir çok bilgi bulabilirsiniz elbette kimilerine göre komple teorisi neyse. Dünyada para neredeyse bunlar orda .e sigarada tütúne karşı çok güçlü bir rakip olduğu için böyle bir rantın içinde olmaları çokta şaşırtıcí olmasa gerek.o sayılan bir çok firma isim bunların şirketlerine ait istedikleri gibi at koşturuyorlar:)

20. grafakir

grafakir
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    431
    Ratings:
    +1,154 / 29
    Kullandiginiz Cihaz:
    Kilo 1K
    07-07-2017
    Farsalinos mealen;

FDA'nın metal emisyonu için belirlediği sınırı aşmak için günlük 100 ml likit tüketmek gerekir diyor. Araştırmacıların, günlük sadece 400-600 nefes alıyormuşuz gibi yanlış hesap yaptıklarını söylemiş . Günlük ortalama 17 bin nefes aldığımız düşünülürse sonuçlar aslında çok düşük diyor.

• Beğendim Beğendim x 3
    • Faydalı Faydalı x 1
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.