Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol
  1. Tum uyelerimizin dikkatine. Site adresi :http://www.esfvape.com/

Esigara yasal mı?

'Bir Bilene Sor' forumunda deipho tarafından 12 Ocak 2021 13:05 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. deipho

deipho
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ratings:
    +18 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso Swag
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    06.10.2020
    Arkadaşlar takıldığım bir konu var, esigara ticareti yasak ancak kullanım durumu hakkında bir bilgim yok. yani polis vs içerken görse el koyma, ceza kesme yetkisi var mi?

2. Mirm34

Mirm34
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ratings:
    +45 / 10
    Kullandiginiz Cihaz:
    Double barrel V3
    20.12.2019
    Esigarayla ilgili herşeyin(cihaz, atomizer,likit,yedek parça) ithalat ihracat ve yurtiçinde satışı kanunen yasaktır. Ancak kullanımıyla ilgili herhangi bir düzenleme yoktur. Yurtiçinde kullanım yasağı, ateşli gibi kamuya açık, kapalı alanları kapsamaktadır. Kişi günlük yaşantısında dilediği gibi kullanabilir.

Emniyetin elinizdeki ürüne kesinlikle el koyma ve ceza yazma yetkisi yoktur. Bununla ilgili herhangi bir tutanak tutma yetkisi de yoktur. Ancak kapalı alanda kullanırsanız sigara içme cezası uygulanabilir.

Ek olarak pandemi sürecinde bazı cadde ve sokaklarda ateşli sigara ve türevleri yasak olduğu için yasak olduğunu bilmediğiniz cadde veya meydanda tüketirseniz iyi ihtimalle uyarılır kötü ihtimalle tutanak yazılır ve kaymakamlık uygun görürse ceza yiyebilirsiniz.

• Faydalı Faydalı x 7
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1
  3. BuKaTu

BuKaTu
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    540
    Ratings:
    +1,608 / 13
    Kullandiginiz Cihaz:
    Veiik Airo
    14.06.2020
    Hocam selamlar. Hukukçu musunuz? Bu konuda kesin bir dille konuştuğunuz için merak ettim. Çünkü istemsizce polis gördüğümde esigaramı saklama hissi oluşuyor bende.

Hukukçuysanız benzer olaylarda emsal kararlar var mı paylaşabilirseniz çok memnun olurum. En azından böyle bir olay yaşayacak olursak ne diyeceğimizi bilelim.

• Katılıyorum Katılıyorum x 2
  4. obili

obili
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    154
    Ratings:
    +326 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    joyetech cuboid-al85
    24.11.2016
    Ortada olmuş bir olay yok ki emsal karar olsun. Yasak gelmiş olsa medya bangır bangır duyurur zaten. Sigara ne kadar yasaksa bu da o kadar yasak.

• Beğendim Beğendim x 1
  5. deipho

deipho
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ratings:
    +18 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso Swag
    06.10.2020
    Geçen gün polis uyardı, kamu alanlarda içmek yasak diye ama dediğim gibi aklıma takıldı, böyle bir durumla karşılaşırsam kendimi nasıl savunmalıyım diye. Geçen gün forumda da görmüştüm bir arkadaşa da yasak istersem el koyarım gibi bir şeyler söylemiş. Bilgilendirme icin teşekkürler.

6. yLmZz

yLmZz
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    339
    Ratings:
    +921 / 40
    yahu benim ruhsatlı, khk ile tarafıma taşıma ruhsatı verilmiş silahıma el koymaya kalkan polis vardı peheey
    iş bilmeyene gıcığına felan olur da denk gelirseniz belki el koyar ama karakola gider geri alırsınız sonra şikayet edersiniz aranızı bulurlar felan öpüşüp barışıp ayrılırsınız karakoldan polis arkadaşlar genelde iyidirler
    yasak değil bu meret...
    kanunsuz suç ve ceza olmaz
    bitti bu kadar
    kanunda yoksa yoktur

• Faydalı Faydalı x 2
    • Samimi Samimi x 1
  7. Father's Son

Father's Son
    Expand Collapse
    Var bi Hayalimiz, du bakalım...
    ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    15,675
    Ratings:
    +30,985 / 192
    Kullandiginiz Cihaz:
    VtwoMini-İda-Pico-Major
    12.10.2016
    Pandemi dolayısıyla Kaymakamlık tarafından görevlendirildim yaşadığım şehirdeki pandemi denetlemeleri için.
    Ben, berberler odasından bir personel ve emniyetten bir polis memuru ile haftada 2 gün berberleri gezip kurallara uyuyorlar mı diye kontrol edip, rapor hazırlanıyor tarafımızdan.
    Her hafta farklı polis memuru geliyor göreve, en az 6-7 memur arkadaş gördü elimde ecig'imi ve tek dedikleri " Bunu içeceğine normal sigara iç daha iyi " oldu :D Hatta biriyle beraber buharladık, Rivencırı vardı :D :D :D
    Velhasıl kullanım konusunda kimsenin birşey dediği yok.
    Şimdilik ;)

• Komik Komik x 2
    • Beğendim Beğendim x 1
    • Galip Galip x 1
  8. ruhanuzunoglu

ruhanuzunoglu
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    349
    Ratings:
    +729 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    ipv8, vt75 nano
    15.11.2016
    Elektronik sigara, kanunda tütün mamülü olarak geçmektedir. Sigara içmenin yasak olduğu hallerde yasaktır. Serbest olduğu hallerde serbesttir. Bunların dışında herhangi bir yasağı, cezası, yaptırımı yoktur.
    --- Mesaj Birlestirildi, 12 Ocak 2021 13:58, Orjinal Mesaj Tarihi: 12 Ocak 2021 13:51 ---
    Tabi bu kullanımı ile alakalı. Bunun haricinde her türlü ithalatı, yurt içinde satışı vs. yasak.

• Faydalı Faydalı x 3
  9. Skywalkertr

Skywalkertr
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki

Alınan Beğeniler:
    3,116
    Ratings:
    +9,493 / 143
    Kullandiginiz Cihaz:
    VA Primo + Gus Minimo 775
    En son CB kararnamesinde gayet açık şekilde İthali yasak eşyayı, bu özelliğini bilerek satın alan, satışa arz eden, satan, taşıyan veya saklayan kişi, aynı ceza ile cezalandırılır şeklinde madde var.

Yurtdışından beraberinde getirme konusunda sonradan ticaret bakanlığı ek bir mevzuat yayınladı, turistik ziyaretlerde sorun çıkmasın diye.

Sonuç olarak görece taşımak - dolayısı ile kullanmak da yasak, ama ticari amaçla mı bireysel amaçla mı, pratikte uygulanabilirliği tartışmaya açık. Daha önce çevreye rahatsızlık veriyorlar diye karakola götürülen arkadaşların konuları oldu forumda.

Sonuçta aklınız başınızda olsun. Ortalıkta bu kada işgüzar ve durumdan vazife çıkarmaya meyilli görevli varken.

Finalde pandemi döneminde zaten sokakta tütün ürünleri içmek de yasak, özel araçlarda sürücü dahil yasaktı zaten, yani polisin içerken görme ihtimali yok.
    Bu ihtimal olmadığına göre evde de kimse karışmaz artık.

Aslında şöyle düşünün: TAPDK denetimine tabi olmayan her tür tütün mamülünü almak, satmak, kullanmak, satmak amaçlı barındırmak suç. Sahte alkolden, tütün dükkanlarından falan fikir üretebilirsiniz.

Daha önce eft ile likit alan arkadaşlar mahkemeye çağrılmışlardı. IBAN numaraları takip edilerek. (Sanık mı tanık mı öğrenemedik.) Buhar camiasında ister kullanıcı ister satıcı olarak yer alın her daim dikkatli olmanız gerek.

#9 Skywalkertr, 12 Ocak 2021 14:21
    Son düzenleme: 12 Ocak 2021 14:29
    • Beğendim x 2
    • Faydalı x 2
    • Katılıyorum x 1
    • Galip x 1
    • Samimi x 1
  10. Whipper

Whipper
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    195
    Ratings:
    +563 / 4
    Kullandiginiz Cihaz:
    Geek Vape, Kayfun
    Sözde Benim sağlığımı çok düşündüğünü, halkın sağlığını çok düşündüğünü söyleyenler hakını her durumda bu şekilde düşünüp korusalar, keşke.

• Samimi Samimi x 1
  11. Alfred Hitchcock

Alfred Hitchcock
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    1,143
    Ratings:
    +1,982 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    Spidat
    21.09.2019
    Aslında yasalarda kafamıza göre açık aramak, kendimize göre olumlamak ya da ''daha anlaşılır yayınlasaydınız'' demektir bu. Polis elimdeki elektronik sigarayı görüp almak isterse ya da ceza yazmaya kalkarsa, ''ülkeye sokmak, satışını yapmak yasak demişsiniz, ülkeye sokan da satan da ben değilim, gidin onu bulun'' demek hemen hemen herkese komik gelecektir.

İki hırsızdan biri malı çalıyor diğeri gelen giden var mı diye kapıyı kolaçan ediyor. Diğeri suçsuz mu yani?

Ki burada kim ne kadar kendinden emin bir şekilde kullanmak yasak değil dese bile, forumun %90'ı ''ne olur, ne olmaz'' diye düşünüyor bariz bir şekilde. Profiline kendi fotoğrafını koyabilen kaç kişi var?

#11 Alfred Hitchcock, 12 Ocak 2021 14:34
    Son düzenleme: 12 Ocak 2021 14:43
    • Beğendim Beğendim x 1
  12. deipho

deipho
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ratings:
    +18 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso Swag
    06.10.2020
  13. Father's Son

Father's Son
    Expand Collapse
    Var bi Hayalimiz, du bakalım...
    ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    15,675
    Ratings:
    +30,985 / 192
    Kullandiginiz Cihaz:
    VtwoMini-İda-Pico-Major
    12.10.2016
    Abi çok yararlı bilgiler şu yukarıda yazdıkların, kendi adıma teşekkür ederim.
    Dediğin gibi işgüzar çok memlekette :(
    Ama bu gözler neler gördü bir anlatabilsem ,bir yazabilsem şurada aaahhh ahhhh.
    Neyse dediğin gibi abi, dışarıda çok dikkat çekmeden efendi efendi buharlamak lazım.
    Alışveriş yaparken de Allaha emanet artık dediğine göre :)

• Samimi Samimi x 1
  14. Vecihi

Vecihi
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    214
    Ratings:
    +598 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    Umduğumu değil bulduğumu
    30.10.2016
    Arkadaşlar burası Türkiye, size sinir olan polis memuru bana küfretti diye götürüp nezarete de atabilir, o yüzden çok şeyetmeyin, göze batmayın

• Komik Komik x 2
    • Katılmıyorum Katılmıyorum x 1
  15. Skywalkertr

Skywalkertr
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki

Alınan Beğeniler:
    3,116
    Ratings:
    +9,493 / 143
    Kullandiginiz Cihaz:
    VA Primo + Gus Minimo 775
    • Galip Galip x 3
    • Beğendim Beğendim x 1
  16. Whipper

Whipper
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    195
    Ratings:
    +563 / 4
    Kullandiginiz Cihaz:
    Geek Vape, Kayfun
    https://www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-19613sgc.pdf

Ütte arkadaşın paylaştığı linkte yer alan belge içeriğinde yer alan bir paragraf ilginç geidi;
    diyor ki metinde;

"Elektronik sigara ve kartuşlarının sigarayı bıraktırdığının bilimsel olarak
    kanıtlanamaması ve Bakanlığımız Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Beşeri ve Tıbbi
    ürünler Ruhsatlandırma Danışma Komisyonu tarafından söz konusu ürünlerin içeriğinde yer
    alan propilen glikol ve diğer maddelerin inhalasyon yolu ile kullanılmasının zararsız olduğuna
    dair yeterli kanıt bulunamaması, uzun vadede etkilerinin bilinememesi nedeniyle,
    Bakanlığımızın sigara ile mücadele programı da nazarı dikkate alınarak uygulama esaslarının
    yeniden değerlendirilmesi için gerekli çalışmalar başlatılmıştır."

propilen glikol ve diğer maddelerin zararsız olduğuna yönelik yeterli kanır bulunamaması, uzun vadede etkilerinin bilinmemesi ...

ben de diyorum ki normal sigaranın içeriğinde yer alan onlarca zararlı madde olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır, bazı kaynaklara göre çok ağır zehirli maddeler içerdiği de kanıtlanmıştır, ağır şekilde bağımlılık yapmaktadır, kanser yaptığı da bilimsel kanıtlıdır, uzun vadede öldürdüğü de gayet bilimsel, net bilinmektedir, peki daha henüz kanıtlanamayan (kanıtlanmayan demiyorum kanıtlanamayan) elektronik sigara bu denli yasak sa her yönüyle bilimsel olarak kanıtlı, ispatlı olan normal sigara neden yasak değil?

önemli olan halk sağlığından çok dugusal, vergisel, para olmasın, kim bilir?

hukukçu değiliz ama şu metindeki dolambaçlı bahaneleri anlamak için hukukçu olmaya gerek yoktur, bu karar metni kime hitap ediyor, hangi zekaya hitap ediyor merak etmedim değil.

• Katılıyorum Katılıyorum x 2
    • Beğendim Beğendim x 1
  17. deipho

deipho
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ratings:
    +18 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso Swag
    06.10.2020
    @Whipper zaten metni tam olarak çözemedim, bana da çok ilginç geldi. Ama diğer arkadaşın da dediği gibi, Türkiye'de yaşıyoruz kimin ne yapacağı belli olmuyor.

• Samimi Samimi x 1
  18. yLmZz

yLmZz
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    339
    Ratings:
    +921 / 40
    hırsız örneğiniz suça yardım ve yataklık olarak kanunda yer alıyor hocam o da suç olarak tanımlanmış... e sigara kullanmak kanunda yer almıyor ki...
    5607de geçen taşıyan ibaresi ise cebinde taşıyan değil, araçla taşıyan vs kastediliyor ancak ticari amaçla yanında taşıyan da ceza alır...
    yurtdışından gelirken eniştem getirdi kendisine almış sevmedi bana hediye etti desem napacak polis? cafede otururken içeni gördüm adam yurtdışında yaşıyomuş abi ne güzelmiş dedim bende 2 tane var al senin olsun dedi aldım, satın almadım ben bunu hadi ispat etsin satın aldığımı? satın almadıysam el koyamaz bile ceza zaten yazamaz... neden peki? çünkü yurtdışından gelirken bir tane getirmek serbets bitti bu bizi kurtarıyor işte...
    varsayımlarla suç isnat edemez kimse, sen parayla aldın bunu yasaktı bu bence satın aldın vb şeyler iftiraya girer ancak, delil yoksa beyan tutarlıysa beyan esas alınır...
    kaldı ki zaten sigara taklit eden ürün kapsamında, sadece sigara içmesi yasak olan yerlerde içmesi yasak...
    hadi diyelim ki polis çetin ceviz çıktı olaylar büyüdü olay savcılığa intikal etti savcı derdest edin dedi vs. olmaz ama çok ekstrem bi durum oldu kaçakçılık kanunundan işlem yapmak istediler vee kolluk kuvvetleri satın aldığını ispat etti, etsiin nolcak ki:)
    kanun açık şekilde "bu özelliğini bilerek" diyor
    yasaklı olduğunu bilmiyordum sigarayı bıraktırıyo dedilerdi izmire gittiğimde konakta birinden aldım diye ifade verirsin, modla ato gider pilleri belki iade ederler o kadar, ceza almazsın yazamazlar kanunda geçen cümle kurtarıcıdır...

• Beğendim Beğendim x 1
  19. ruhanuzunoglu

ruhanuzunoglu
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    349
    Ratings:
    +729 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    ipv8, vt75 nano
    15.11.2016
    Şubat 2020de yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesi elektronik sigara ithatalının yasaklanması ile ilgili. Araştırdığım kadarıyla @Skywalkertr üstasın belirttiği ibare 2007 yılında yayınlanan kaçakçılıkla mücadele kanunundan. 4207 sayılı kanunda 2013 yılında yapılan değişiklikle elektronik sigara tütün mamülü sayılmış, sigaranın kullanılması yasak olan hallerde doğal olarak elektronik sigaranın kullanımı da yasaklanmış. Hatalı bir şey yazdıysam düzeltilmesini rica ederim.

20. emroah

emroah
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    20
    Ratings:
    +56 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    warwolf + tulpar
    21.12.2020
    Nerede gordugumu unuttumda aklimda ufak bir parcasi kalmis.

"Olumcul etkisi bilinen sigara serbest, henuz ne kadar zararli oldugu bilinmeyen ecig yasak", gibi bir soylem gormustum. Kapitalist duzen bazi seylere izin vermiyor vermeyecekte anlasilan. :)

#20 emroah, 12 Ocak 2021 15:31
    Son düzenleme: 12 Ocak 2021 16:54
    • Beğendim Beğendim x 1
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.